Kardiologia
Stomatologia
Neurologia
Ortopedia
Onkologia
Odmładzanie
Chirurgia
Sport
                       

     Zastosowanie hiperbarycznej terapii tlenowej w kardiologii ;



Pomimo ogromnego postępu jaki w ostatnich latach dokonał się w kardiologii i zmniejszenia liczby zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych        , choroby serca ( zwłaszcza choroba niedokrwienna serca ) nadal pozostają główną przyczyną zgonów , a dolegliwości z nimi związane są głównym powodem hospitalizacji. Stąd w dalszym ciągu trwają poszukiwania  nowych metod terapeutycznych umożliwiających poprawę skuteczności leczenia w tych przypadkach.
Przesłanką do stosowania hiperbarycznej terapii tlenowej w chorobach serca , były znane od dawna korzystne efekty leczenia 100 % tlenem, który poprawia tolerancję wysiłku, stan neuropsychiczny, łagodzi nadciśnienie płucne i objawy niewydolności prawej komory serca.

Choroba niedokrwienna serca

Pierwsze próby wykorzystania tlenu hiperbarycznego w leczeniu choroby niedokrwiennej serca datują się od lat 60-tych ubiegłego stulecia i są nadal kontynuowane. Leczenie z wykorzystaniem hiperbarii tlenowej podejmowano zarówno u chorych ze stabilna postacią choroby niedokrwiennej serca, jak i w ostrych zespołach wieńcowych - zawale serca i niestabilnej dusznicy bolesnej.
W obydwóch przypadkach badania udowodniły korzystny wpływ  zabiegów tlenoterapii. Odnotowano również u pacjentów z wtórną niewydolnością krążenia płucnego i systemowego zmniejszenie częstości lub całkowite ustąpienie epizodów bólowych o charakterze wieńcowym, a także znaczne zmniejszenie objawów niewydolności serca.

Zaburzenia rytmu serca , arytmia :

Znany i udokumentowany jest wpływ leczenia tlenem hiperbarycznym w przypadku groźnych zaburzeń rytmu i przewodnictwa, a zwłaszcza zatrzymania czynności serca, w przebiegu zatrucia tlenkiem węgla. Hiperbaryczna terapia tlenowa u tych chorych jest metoda leczenia ratująca życie, jeśli tylko zostanie zastosowana dostatecznie szybko po rozpoznaniu zatrucia.

Badania kliniczne wykazały, że u 75% pacjentów poddanych tlenoterapii hiperbarycznej stwierdzono zmniejszenie ilości pobudzeń komorowych lub całkowite ustąpienie arytmii. W przypadku migotania przedsionków na podłożu choroby wieńcowej arytmia ustępowała na okres 4-10 miesięcy.




Bibliografia:

„Zarys medycyny hiperbarycznej”, pod red. A. Sieronia, G. Cieślara, α-medica press, Bielsko Biała 2007.
Nie tylko wspomaga pracę zdrowego serca, ale także poprawia efekty leczenia chorób układu sercowo - naczyniowego: zwiększa dopływ tlenu do serca pomagając przywrócić krążenie w obszarach z zakrzepami, oraz zapobiega uszkodzeniom i atakom mięśnia sercowego, m.in. z zespołem wieńcowym.
Kardiologia