Kardiologia
Stomatologia
Neurologia
Ortopedia
Onkologia
Odmładzanie
Chirurgia
Sport

Tlenoterapia hiperbaryczna w onkologii.

Skojarzenie hiperbarii tlenowej z radioterapią.


Tlenoterapia budzi coraz większe zainteresowanie ze względu na możliwości jej zastosowania podczas radioterapii nowotworów w obrębie głowy i szyi w celu poprawienia utlenowania napromienionych tkanek. Guzy nowotworowe wykazują budowę warstwową z rozległymi obszarami niedotlenienia. Niedotlenione komórki guza nie są wrażliwe na konwencjonalną terapię przeciwnowotworową z powodu komórkowych mechanizmów adaptacyjnych. Hipoksja jest także jednym z czynników stymulujących angiogenezę guza. Rozkład tlenu w guzach nowotworowych pozwala na wysnucie wniosku o istnieniu związku między radioopornością nowotworów a stopniem ich niedotlenienia. HBOT jest stosowany w celu zwiększenia wrażliwości guza na promieniowanie i zapobiegania wystąpienia powikłań popromiennych. Hiperoksja powodowana przez tlen hiperbaryczny jest źródłem reaktywacji form tlenu, które doprowadzają do niszczenia komórek nowotworowych.
Wprowadzenie HBOT do terapii przyniosło zdecydowana poprawę wyników. U pacjentów , u których po radioterapii wystąpiły nasilone odczyny popromienne w postaci : duszności, obrzęku i zmian skórnych po terapii tlenowej stwierdzono całkowite wyleczenie. Jednocześnie nie obserwowano wznowy procesu nowotworowego.




Źródło:
Kawecki M., Knefel G., Szymańska B., Nowak M., Sieroń A.: Aktualne wskazania i możliwości zastosowania
hiperbarycznej terapii tlenowej. Borgis - Balneol. Pol. 2006, 4, 202-206.
Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń inicjujących powstanie nowotworu, oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, czyli substancji rakotwórczych, obniża poziom białka C-reaktywnego, czynnika martwicy nowotworów (TNF-alfa) i innych markerów stanu zapalnego w organizmie.
Onkologia