Kardiologia
Stomatologia
Neurologia
Ortopedia
Onkologia
Odmładzanie
Chirurgia
Sport
Zastosowanie hiperbarycznej terapii tlenowej w reumatologii, ortopedii i traumatologii.
Najwięcej doniesień literaturowych na temat wykorzystania tlenu hiperbarycznego w leczeniu chorób układu kostno-stawowego dotyczy przede wszystkim martwicy kości o różnej etiologii oraz zapaleń kości o charakterze przewlekłym.
Aseptyczna martwica kości.
Przeważanie występuje u osób dojrzałych, jest to jednostka chorobowa o nieznanej do tej pory etiologii. Oznacza uogólniony zespół chorób, których wspólną cechą jest obumarcie tkanki kostnej i w pewnej mierze tkanki chrzęstnej, co prowadzi do zniekształceń i nieprawidłowego ukształtowania nasad kości oraz wtórnie do zmian zwyrodnieniowych. W wielu pracach porównywano efektywność różnych metod terapeutycznych w leczeniu bólu w przebiegu tego schorzenia. Zastosowanie terapii tlenowej pozwoliło na zmniejszenie objawów bólowych , oraz normalizację obrazu kości ocenianego metodą rezonansu magnetycznego .
Popromienna martwica kości .
Będąca czystym powikłaniem radioterapii stanowi proces powodujący niedotlenienie tkanek, defekt osteogenezy, osteolizę i śmierć tkankową co nie sprzyja w leczeniu nowotworów kości. Korzystny efekt terapii tlenem hiperbarycznym jako leczenie uzupełniające chirurgiczne wycięcie zmienionych martwiczo tkanek zaobserwowano u 14 pacjentów. Autorzy większości tych prac doceniajyło znaczenie terapii hiperbarycznej jako podstawowego elementu skojarzonej terapii.
Fibromialgia.
To zespół chorobowy charakteryzujący się długotrwałym, wieloogniskowym bólem tkanek miękkich. W doniesieniu badano 50 pacjentów z fibromialgią, z których 26 było poddanych działaniu tlenu hiperbarycznego , a 24 stanowiło grupę kontrolą. Przed rozpoczęciem leczenia oraz po 15 zabiegach hiperbarii tlenowej u wszystkich chorych określono liczbę punktów uciskowych wykazujących wrażliwość bólową oraz stopień nasilenia bólu w skali VAS (Visual Analog Scale).W grupie chorych poddanych hiperbarycznej terapii tlenowej określono stwierdzono istotne zmniejszenie liczby bolesnych punktów uciskowych oraz znamienne podwyższenie progu bólowego ocenianego w skali VAS w porównaniu z grupą kontrolną .
Osteoporoza.
Jest chorobą szkieletu prowadzącą do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie. Utrata gęstości mineralnej kości jest nieuchronnym procesem związanym z wiekiem, rozpoczynającym się już około 40. roku życia u kobiet i 45. roku życia u mężczyzn. W literaturze dostępne są doniesienia o bardzo korzystnym wpływie hiperbarycznej terapii tlenowej , której zostali poddani pacjenci w wieku 40 lat. Udokumentowano na podstawie przeprowadzonego rezonansu magnetycznego całkowite ustąpienie objawów po ukończeniu 90 zabiegów w komorze hiperbarycznej.
Reumatoidalne i zwyrodnieniowe choroby stawów.
Tu również tlenoterapia znalazła swoje zastosowanie. W badaniu u 10 pacjentów z choroba zwyrodnieniową stawów i 24 chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów hiperbarię stosowano w ramach skojarzonej terapii łączonej z rutynowym cyklem radioterapii. Badania dowiodły istotna poprawę parametrów klinicznych (zmniejszenie nasileniadolegliwości bólowych oraz obrzęku stawów kolanowych i stawów dłoni), a także spowolnienie procesu destrukcji stawówoceniane na podstawie badań ultrasonograficznych. Ponadto efektywne działanie terapii hiperbarycznej skojarzonej z radioterapią pozwoliło na redukcję dawek niesterydowych leków przeciwzapalnych .
Źródła:
Zarys medycyny hiperbarycznej, pod redakcją Aleksandra Sieronia i Grzegorza Cieślara, wydanie II, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2007









Działa stymulująco na fibroblasty, które syntezują kolagen, elastynę i glikozaminoglikany. Pobudza aktywność osteoklastów i przyśpiesza wzrost kości. Sprzyja szybszej regeneracji i skróceniu czasu rekonwalescencji. Znacząco zmniejsza możliwość powikłań przy gojeniu urazów kończyn.
Ortopedia i reumatologia