Kardiologia
Stomatologia
Neurologia
Ortopedia
Onkologia
Odmładzanie
Chirurgia
Sport
Skupmy się na Oddechu

To czynność , która towarzyszy  człowiekowi od pierwszych chwil życia. Tak naturalna, że na co dzień nie zwracamy na nią uwagi. Naukowcy dowiedli, że to, czym oddychamy znacząco wpływa na zdrowie i jakość życia. Dowody naukowe skłoniły nas, by postawić krok w stronę poprawy kondycji ciała, psychiki i ogólnego samopoczucia człowieka. Odpowiedź na wszystkie te potrzeby to dwa słowa : KOMORA HIPERBARTCZNA.

Komora Hiperbaryczna to szczelnie zamknięta tuba. Wejście do niej oznacza , że pacjent przez najbliższą godzinę zaczerpnie leczniczego oddechu. Zostanie poddany zabiegowi tlenoterapii. W czasie od 60 do 120 minut do wszystkich komórek w ciele dotrze tlen w najczystszej postaci, pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Oznacza to, że każdy oddech w komorze hiperbarycznej leczy. Tlen z komory dotrze wprost do chorych  lub niedotlenionych tkanek i narządów pacjenta. To nieocenione wsparcie w rekonwalescencji pooperacyjnej, czy w trakcie leczenia poważnych schorzeń. Właśnie dlatego z metody tej korzystają osoby pragnące zadbać o zdrowie, wygląd i lepsze samopoczucie.
Nasza komora hiperbaryczna miękka posiada średnicę aż 98 cm. To istotna informacja dla rodziców małych pacjentów. Ta wielkość oznacza, że w komorze zmieszczą się jednocześnie , np. dziecko z matką. Rozmiar kabiny gwarantuje pacjentowi komfort w czasie zabiegu. Pozwala na przyjęcie wygodnej pozycji leżącej lub siedzącej.
Wejście do hiperbarycznej tuby zamyka zamek błyskawiczny. Stały kontakt z pacjentem ułatwia okienko na górze komory. Podczas zabiegu tuba wypełnia się tlenem od wewnątrz. Gdy komora pęcznieje , pacjent oddycha czystym tlenem.

Tlenoterapia
Dla kogo ?

W szczelnej tubie relaksują się matki z dziećmi, osoby młode, a także seniorzy. Nie ma granic wieku. Właściwości komory wykorzystują pacjenci, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie , samopoczucie i wygląd. Duet czystego tlenu i zwiększonego ciśnienia daje bardzo dużo możliwości. Pacjent otrzymuje solidną dawkę tlenu, która odżywia jego organizm od czubka głowy aż po palce u nóg. Tlen z łatwością nasyca krew, limfę i płyn mózgowo-rdzeniowy. Dzięki temu organizm szybciej się regeneruje, rany lepiej się goją, a samopoczucie pacjenta wzrasta. Sesja w komorze hiperbarycznej zwalcza skutki różnorodnych chorób urazowych i zapalnych. Dlatego tę formę terapii znają pacjenci po zabiegach chirurgicznych. Komora hiperbaryczne goi rany i regeneruje tkanki. Metoda ta działa wspomagająco na pracę serca, a także układu nerwowego i mózgu. Właśnie dlatego z komory hiperbarycznej korzystają pacjenci chorzy na depresję i autyzm. To prawdziwe SPA dla sportowca, który w komorze dotleni komórki po ciężkim wysiłku fizycznym. Sesje w komorze hiperbarycznej ułatwiają życie pacjentów z cukrzycą. Czysty tlen dostarczany do organizmu likwiduje powikłania związane z tą chorobą. Leczenie czystym tlenem to rozwiązanie dla ozdrowieńców COVID-19. Terapia w komorze pomaga w szybszym powrocie do zdrowia i normalnym funkcjonowaniu. Tlenoterapia polecana jest również osobom z obniżoną odpornością , otyłym lub walczących z nadwagą czy też nałogowym palaczom.

Warto wiedzieć, że zabiegi w komorze hiperbarycznej są również stosowane w dziedzinie transplantologii. Badania wykazały, że seria zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej zwiększają szansę na przyjęcie przeszczepu aż o 30%. Wynika to z faktu, że tlen podawany pod ciśnieniem stymuluje proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, co jest niezbędnym elementem do tego, aby przeszczepiony narząd mógł prawidłowo funkcjonować. Bez ukrwienia, transplantat byłby pozbawiony tlenu i substancji odżywczych dostarczanych wraz z krwią, a więc nie potrafiłby się regenerować, co mogłoby doprowadzić do jego odrzucenia przez organizm.


Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej?

Terapia hiperbaryczna nie wymaga specjalnego przygotowania przez pacjenta. Czas oraz ilość zabiegów to wartości dopasowane do indywidualnych potrzeb. Terapia odbywa się w komfortowej pozycji. Pacjent leży lub siedzi. Wartość ciśnienia jest stopniowo zwiększana. Dzięki temu pacjent stopniowo oswaja się z warunkami panującymi w komorze. Cykliczność ta nie przeciąża układu oddechowego. Pacjent zamknięty w szczelnej , wdycha czysty tlen od 60 do 120 minut.

Zabieg składa się z trzech faz.


Pierwsza trwa około 6 minut. Polega na wprowadzeniu pacjenta w środowisko podwyższonego ciśnienia.

Druga faza trwa od 45 do 60 min. Pacjenci mogą wykorzystać ten czas na relaks przy książce, słuchaniu audiobooka lub po prostu się wyciszyć. Są pod stałym nadzorem opiekuna, który czuwa nad ich samopoczuciem i przebiegiem zabiegu.

Trzecia faza polega na powolnym obniżaniu ciśnienia. Trwa to około 10-15 minut. Opiekun przygotowuje pacjenta do opuszczenia komory hiperbarycznej.


Na co uważać?
Przeciwskazania

Zabieg w komorze hiperbarycznej jest bezpieczny i bezinwazyjny. Tlenoterapii jednak nie zaleca się :
- kobietom w ciąży,
- pacjentom z rozrusznikiem serca,
- pacjentom cierpiącym na odmę płucną,
- pacjentom w trakcie przeziębienia lub z gorączką,
- pacjentom z zapaleniem ucha lub zapaleniem nerwu wzrokowego,
- pacjentom z padaczką,
- pacjentom z klaustrofobią.
Tlenoterapia hiperbaryczna polega na dostarczeniu do organizmu bardzo dużej ilości czystego tlenu, w warunkach zwiększonego ciśnienia. Podczas zabiegu wtłaczany do komory tlen dociera do chorych i niedotlenionych tkanek i narządów, co wpływa na ich poprawne funkcjonowanie, wspomagając jednocześnie leczenie wszelkich schorzeń, chorób oraz gojenie ran. To jedyna z najbardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała. Tlenoterapia hiperbaryczna znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, stanowiąc w niektórych jednostkach chorobowych podstawową forme terapii, w innych będąc użyteczna jako leczenie wspomagające.
Wskazania..